Aktualności

Karmienie młodych gołębi pocztowych od odchowu po loty

Karmienie młodych gołębi pocztowych – Novum

Z reguły to właśnie pierwsze dni życia są kluczowe dla rozwoju. Nie inaczej jest w kwestii gołębi, których hodowla w ostatnim czasie przeżywa drugą młodość. Podejmując się tego zadania, należy wiedzieć, czego mogą potrzebować pisklęta, żeby czuły się dobrze i prawidłowo się rozwijały. Co więc należy mieć na uwadze podczas hodowli gołębi?

Pierwsze dni życia gołębi

Zaraz po wykluciu się żywicielami gołębi są ich rodzice. To oni zapewniają im pokarm i dbają o to, aby niczego nie brakowało w pierwszych dniach. Dostarczane przez samice tak zwane gołębie mleko to gęsta substancja, która zawiera antyciała i regulatory układu odpornościowego. Jest ono także bogate w białko potrzebne do rozwoju układu kostnego, mięśniowego i tłuszcze dające energię oraz składniki mineralne.

 

Dlatego też w tym okresie należy zadbać o odpowiednią dietę rodziców pisklęcia.

Przeniesienie młodych do gołębnika

Rodzice karmią młode do około 25. dnia, po czym są przenoszone do osobnego gołębnika. Czasami może zdarzyć się tak, że zaraz po zmianie otoczenia pisklęta nie będą nic jeść. Jednak nie ma powodu do obaw. Brak apetytu pierwszego dnia jest spowodowany stresem związanym z odsunięciem ich od rodziców. Mimo to warto obserwować, czy przypadkiem nie trwa to już za długo.

 

Na tym etapie dopasowana dieta jest szczególnie istotna. Ten okres ma wyjątkowo duże znaczenie w kontekście dalszego rozwoju gołębia. Ich odżywianie powinno być dość zróżnicowane i zbilansowane. Pasza powinna zawierać przede wszystkim ziarna zbóż i fitogeniczne dodatki. Tym samym będzie ona zapewniać odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczy, które dostarczą młodym energię oraz białko odpowiedzialne za poprawny wzrost i rozwój.

Chociaż pisklęta uczą się już żyć bez udziału dorosłych, nie powinniśmy przeceniać ich zdolności i mimo wszystko lepiej utrzymać płynną formę pokarmu. Na początku zaleca się, aby jedzenie było drobno zmielone i zmieszane z wodą, ponieważ znacznie ułatwi to jedzenie. Takie posiłki powinny być podawane 2 razy dziennie – rano i wieczorem.

Kiedy przejść na stały pokarm?

Po tym, gdy młody gołąb oswoi się już z drobnymi ziarnami, z czasem można zacząć podawać mu stały pokarm. Najczęściej taka forma jest dla nich odpowiednia mniej więcej między 4, a 6 tygodniem życia. Wtedy staje się bardziej samodzielny i jest w stanie trawić ziarna bez większych problemów.

 

Warto także wzbogacać ich dietę na przykład o:

 

  • jęczmień,
  • owies,
  • groch,
  • rzepak,
  • siemię lniane.

 

Dzięki temu łatwiej będzie im przejść na samodzielne pozyskiwanie pokarmu oraz dostarczyć potrzebne składniki.

Dieta w trakcie intensywnego rozwoju gołębi

Podawana gołębiom pasza powinna być źródłem wszystkich makroskładników i witamin oraz być zbilansowana. Jest to wyjątkowo istotne za młodu, ponieważ wtedy dieta ma bardzo duże znaczenie dla ich zdrowia. Natomiast, co jest dla nich szczególnie ważne?

 

Aby młode mogły wyrosnąć na silne i sprawne gołębie, dobrze jest wesprzeć ich rozwój układu mięśniowego i kostnego. Za to właśnie odpowiada białko, które powinno stanowić około 16 – 18% w diecie. Aby młode otrzymywały odpowiednią ilość białka, można podać już starym gołębiom preparat Immunol.

Za to, by ich pióra były ładne i silne, należy dostarczać im odpowiednie ilości tłuszczu. Dlatego powinny otrzymywać paszę z dodatkami oleju roślinnego i rybnego, a to może zapewnić mieszanka Golden Omega Oils.

 

Jednak jeśli chodzi o pozostałe składniki odżywcze, najlepiej skoncentrować się głównie na witaminach A, D3 i E oraz wapniu i fosforze.

Odżywianie się podczas przygotowań do lotów

Najczęściej gołębie mogą być gotowe do lotów w okolicach 6 – 8 tygodnia. Na samym początku ich życia warto zapewnić im swobodę tak, aby nabrały odwagi i poznały swoje otoczenia. Natomiast razem z przeniesieniem piskląt do osobnego gołębnika, zaczynają się przyzwyczajać do obecności człowieka w ich życiu. W okolicach 6. tygodnia młode powinny się już do niego dostosować i być gotowe do krótkich treningów. Później – już w 8 – 10. tygodniu z reguły gołębie są już w stanie brać udział w lotach o dystansie nawet do 150 km. Oczywiście z reguły, bo każdy ma swoje własne tempo. Jeżeli dany gołąb nie jest jeszcze na to gotowy, lepiej dać mu jeszcze trochę czasu.

 

Gołębie są gotowe do lotów w momencie, gdy są aktywne, mają pełne upierzenie i są w dobrej kondycji, a to właśnie ma im zapewnić w dużej mierze dobra dieta.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz