Aktualności

Jak wygląda prawidłowa dieta gołębi?

Dieta gołębi – Novum

Hodowla gołębi znowu wraca do łask. Chociaż aktualnie możemy znaleźć wiele rodzajów karmy, warto wiedzieć, która będzie odpowiednia dla danego zwierzęcia. Dieta gołębi może się bowiem różnić ze względu na ich wiek lub porę roku. Jak więc zapewnić im prawidłowe odżywianie?

Czym różni się żywienie młodych i dorosłych gołębi?

Zbilansowana dieta gołębia to taka, która jest dopasowana do jego wieku oraz rozwoju. Karmienie dorosłych osobników będzie się znacznie różnić w porównaniu do młodych.

Dieta młodych gołębi

Zaczynając od samego początku, zaraz po wykluciu się jedzenie pisklęciu zapewniają jego rodzice. Trwa to do 25. dnia, po czym jest przenoszone do specjalnego gołębnika przygotowanego właśnie dla młodych. Na tym etapie dobranie odpowiedniej diety jest szczególnie istotne. Jest tak, ponieważ ten okres będzie miał wpływ na dalsze funkcjonowanie gołębia w czasie rozwoju. Najlepiej jest, aby jego dieta była dosyć zróżnicowana. Powinna składać się z odpowiednich pasz, ziaren zbóż oraz fitogenicznych dodatków paszowych. Takie odżywianie się zapewni młodym należytą ilość węglowodanów i tłuszczy, które są źródłem energii. Mimo to zaleca się pamiętać także o białku. To ono warunkuje poprawny rozwój szkieletu i mięśni.

Czasami jednak może zdarzyć się tak, że po przeniesieniu piskląt do gołębnika, nie chcą one nic jeść. O ile jest to tylko jeden dzień, nie ma powodów do zmartwień. Jest to powiązane ze stresem przez zmianę środowiska. Gdy tylko im minie, apetyt wróci do normy.

Ponadto w karmieniu młodych ważna jest również konsystencja i rozmiar pokarmu. Na samym początku lepiej, aby był on drobno zmielony i podany z wodą. Płynna postać jedzenia zdecydowanie ułatwi jego spożywanie. Natomiast jeśli chodzi o ilość, to najlepiej podawać je 2 razy dziennie (rano i pod wieczór).

Jak karmić dorosłe gołębie?

Za to gdy mamy do czynienia z dorosłym gołębiem, dobrze jest zwiększyć stosunkową ilość białka. Jest to szczególnie istotne przy tych, które przygotowują się do wystawy lub dalszych lotów. Doskonałym źródłem białka są przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Poza tym ważne są także:

  • wapń,
  • fosfor,
  • magnez,
  • sód.

Ich dietę można wzbogacać, chociażby za pomocą owoców i warzyw. Możemy też wspierać je suplementami takimi, jak A.P.F 90.

Karmienie gołębi a pora roku

Jedzenie podawane gołębiom różni się między sobą nie tylko ze względu na wiek, ale i porę roku. W zależności od sezonu będzie ona wyglądać nieco inaczej.

Odżywianie gołębi wiosną

Wiosną należy nieco podnieść poziom białka w diecie. Ptaki stają się znacznie bardziej aktywne, przez co potrzebują więcej energii i skutecznej regeneracji. Zwłaszcza bogatego karmienia wymagają te gołębie, które będą łączone w pary.

Jedzenie w okresie pierzenia

Zazwyczaj koniec lata lub początek jesieni to czas, kiedy gołębie odbudowują swoje pióra. Okresowi pierzenia często może towarzyszyć osowiałość, ponieważ ich energia jest przeznaczana głównie na formowanie nowego upierzenia. Dlatego też warto podawać im mieszanki z dodatkiem nasion i ziaren oleistych. Ponadto dobrze jest wesprzeć je za pomocą suplementów takich, jak Golden Omega Oils. Jest to mieszanka olejów o wysokiej jakości.

Jak wygląda dieta gołębi zimą?

Zimą zasadą jest najprostsza. Gołębie powinny jeść najwięcej. Ważna jest jednak równowaga pokarmu. Powinien być wysokobiałkowy i bogaty w tłuszcze. Dobrze sprawdza się na przykład kukurydza, ziarna słonecznika lub jęczmienia.

 

Karmiąc gołębie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakim są wieku oraz jaki jest sezon.

Dodaj komentarz