Aktualności

Jak powinna wyglądać odpowiednia dieta alpaki?

Jak powinna wyglądać dieta alpaki – Novum

Alpaki to jedne ze zwierząt hodowlanych, które na przestrzeni ostatnich lat najbardziej zyskują na popularności. Jednak, aby mogły odznaczać się dobrą kondycją i zdrowiem, konieczne jest zadbanie o ich dietę. Jest to kluczowe, kiedy mówimy o ich dobrym samopoczuciu. Jak więc powinno wyglądać karmienie alpaki?

Pochodzenie alpaki a wpływ na żywienie

Dieta alpak wywodzi się z ich pochodzenia oraz historii. Pierwsi przedstawiciele tego gatunku zadomowili się w Andach – szczególnie w rejonie dzisiejszego Chile. Z racji, że na tych terenach jedyna roślinność, która rosła była bardzo uboga w kaloryczność, alpaki wykształciły w sobie zdolność do opierania swojej diety na produktach o małej zawartości substancji odżywczych. Tak też pozostało do dzisiaj, ponieważ te zwierzęta nadal bazują na lekkim żywieniu.

Co jest najważniejsze w diecie alpaki?

Chociaż dieta alpak nadal wzoruje się pierwotnej, z czasem uległa pewnym modyfikacjom. Z racji, że dostępność do rozmaitego żywienia jest znacznie lepsza, najczęściej spożywane produkty mają znacznie lepszą jakość niż zamienniki z kiedyś. Dieta uległa znacznej poprawie, a jej podstawą jest głównie trawa oraz siano. Średniej wielkości alpaka w ciągu całego dnia zjada około kilograma takiej mieszanki.

Warto wiedzieć, że te zwierzęta mają wyjątkowo delikatny układ pokarmowy. Dlatego też szczególnie istotne jest, aby zwracać uwagę na jakość podawanego jedzenia. Oznacza to, że siano powinno być zupełnie suche i świeże. W innym przypadku mogłoby to wiązać się z wystąpieniem różnych chorób.

Suplementy diety u alpak

Razem z sianem dobrze jest podawać alpakom dedykowaną dla nich karmę. Powinna być ona dobrana w taki sposób, aby mogła poprawnie wpływać na ich zdrowie i kondycję. W dodatku właśnie w głównej mierze od pokarmu zależy jakość okrywy włosowej alpak. Do tego najbardziej przyczyniają się:

 

 • witamina D3,
 • kwasy Omega 3,
 • wapń,
 • fosfor,
 • cynk,
 • biotyna.

 

Odżywianie się młodych alpak nieco różni się od dorosłych. Z racji, że te zwierzęta odznaczają się dość wrażliwym układem pokarmowym, dużą rolę w ich młodości odgrywa poprawny rozwój żwacza. Zasada jest taka, że im lepiej jest rozwinięty, tym mniej problemów takich, jak biegunka czy zapalenie płuc będzie występować w przyszłości – podczas osadzania. Moment przejścia z mleka matki na treściwą paszę jest kluczowym czasem pod tym względem. Ponadto wypracowana w młodości odporność pozwala alpakom intensywniej rosnąć.

Pewną odpowiedzią na to jest bogate w strukturę musli G-R Star-musli. Z racji, że zawiera między innymi dużą ilość lucerny, rozdrobione ziarna, stabilizatory żwacza i witaminy stanowi doskonałe wsparcie dla młodych alpak.

Przepis na urozmaicenie diety

Dobrze jest od czasu do czasu urozmaicić karmienie z owocami lub warzywami. Takie jedzenie, jak jabłka, marchewki, seler, cukinia czy dynia mogą być ciekawym dodatkiem. Natomiast w trakcie wprowadzania ich do diety należy stale obserwować reakcję alpaki. Zdecydowanie lepiej jest także podawać je stopniowo, podając jedynie kawałki owoców lub warzyw.

Czego unikać podczas karmienia alpaki?

Jak w przypadku każdego zwierzęcia, u alpak istnieją także takie produkty, które są dla nich szkodliwe. Dlatego każdy hodowca powinien upewnić się, czy na jego terenie nie rosną na przykład:

 

 • oleandry,
 • lilie,
 • konwalie,
 • cisy,
 • rododendrony.

 

Rośliny te są dla alpak niebezpieczne. W przypadku tych zwierząt lepiej być uważnym, ponieważ z reguły nie oznajmują bólu i ciężko ocenić, czy wszystko jest tak, jak być powinno.

 

Choć alpaki opierają swoją dietę na łatwo dostępnych produktach, z racji na ich wrażliwość lepiej być ostrożnym przy karmieniu. Jednak podając im sprawdzone siano, suplementy oraz dając swobodny dostęp do wody, możemy być spokojni o ich kondycję.

Dodaj komentarz