Aktualności

Jak zadbać o żywienie królika?

Jak zadbać o żywienie królika – Novum

Odpowiednia dieta królika to prawdziwa podstawa w kwestii jego zdrowia i kondycji. Zalecenia co do żywienia, mogą się różnić w zależności od rasy, rozmiaru i wieku, jednak warto przestrzegać pewnych ogólnych zasad, które zawsze się sprawdzają. Na co powinno się zwrócić uwagę?

Jakie warzywa i zieleninę jedzą króliki?

Bardzo często panuje przekonanie, że główną częścią diety królika domowego są warzywa i zielenina. Choć jest ono bardzo powszechne, spokojnie możemy uznać je za stereotyp. Warzywa są istotną częścią żywienia, ale nie powinny go dominować. Króliki bardzo je lubią i można je traktować jako ich przysmaki. Za to w praktyce, jeśli dieta będzie mocno oparta na zieleninie, może doprowadzić do otyłości i idących za nią dolegliwości, pogarszających kondycję królika. Ponadto nadmierne jedzenie warzyw może powodować także przerost zębów, co oznacza dla zwierzęcia duży dyskomfort.

Z reguły warzywa nie powinny stanowić więcej niż 15% pokarmu w całej diecie królika. Jest to bezpieczna granica, która pozwala uniknąć wszelkich dolegliwości. Najlepiej jest podawać mu jedynie kawałki, zamiast całych warzyw. Warto wiedzieć też, jakie produkty, lubią one najbardziej. Jest to:

 

 • korzeń marchewki,
 • korzeń pietruszki,
 • papryka,
 • korzeń selera.

 

Drobno pokrojone będą świetnym dodatkiem do diety królika.

Owoce w diecie dla królika

Podobnie jak w przypadku warzyw, owoce pełnią rolę przysmaków w diecie królika, zamiast stałego pożywienia. Bez żadnych problemów, można je podawać, ale nie jest to obowiązkowy element całego karmienia. Tutaj także najlepiej podać jedynie drobno pokrojony kawałek na przykład:

 

 • jabłka,
 • banana,
 • gruszki.

 

Z racji, że są one bogate w cukry, są dobre dla królika, jedynie w ograniczonej ilości – od czasu do czasu.

Siano dla królika

Podstawową częścią żywienia królika jest siano. Zwierzę powinno mieć do niego nieograniczony dostęp, ponieważ zaleca się, aby stanowiło około 80% w całej diecie. Siano jest świetnym źródłem włókien oraz witamin. Mają one wpływ, chociażby na prawidłowe działanie układu pokarmowego. Dodatkowo królik, jedząc je, ściera swoje zęby, co zapobiega ich przerostowi.

Podczas wybierania siana dla królika, dobrze zwrócić uwagę, aby były ono w pełni suche i bez kurzu.

Gwarancja zbilansowanej diety – odpowiedni poziom witamin

W trosce o zbilansowaną dietę królika warto sięgać po pewne rozwiązania. Do takich właśnie należy PREMIUM FIBER MIX. Jest to mieszanka, która zawiera precyzyjnie wybrane ziarna, płatki kukurydziane i pszenne, włókna lucerny, chleb świętojański oraz nasiona słonecznika. Takie połączenie pozwala dostarczać królikowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a specjalne struktury włókien pozwolą mu pozostać w dobrej kondycji.

Równie skuteczny jest KUNI-HOBBY PRO, czyli granulowany pokarm z dużą zawartością białka i włókien z łatwo przyswajalnymi węglowodanami. Pasza zapewnia między innymi wysoki poziom witamin, który pozwala zadbać o układ odpornościowy oraz ogólny stan zdrowia.

Czego unikać przy karmieniu królika?

Niestety, ale pewna część produktów, które spożywamy na co dzień, okazuje się być szkodliwa dla królików. Oczywiście w tym gronie znajdują się artykuły przetworzone, które często prowadzą do problemów żołądkowych. Natomiast znajduje się tutaj także, chociażby:

 

 • pieczywo,
 • orzechy,
 • ziarna zbóż,
 • ziemniaki,
 • kapusta,
 • sałata lodowa.

 

Podawanie ich w mniejszej lub większej ilości jest szkodliwe dla zdrowia królika. Dlatego też powinniśmy trzymać się z dala wymienionych produktów.

Pamiętając o tych zasadach, możesz zapewnić swojemu królikowi zbilansowaną dietę i idące za tym dobre samopoczucie oraz zdrowie.

Dodaj komentarz