Aktualności

Jak karmić lamy? Sposób na poprawną dietę

Karmienie lam – Novum

Hodowla lam nadal jest uważana za całkiem niszową. Z racji, że nie jest aż tak popularna, duża część hodowców nie wie, jak tak właściwie należy je karmić. W takim razie jak do tego podejść?

Z czego składa się dieta lamy?

Jak każde zwierzę, lama potrzebuje zbilansowanej diety, aby była zdrowa i mogła odpowiednio funkcjonować. Ale na czym bazuje ich karmienie?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że są to zwierzęta roślinożerne. Mimo że uznaje się, że lamy wymagają uwagi hodowcy, w praktyce ich odżywianie się nie różni się znacząco od innych zwierząt hodowlanych. Natomiast jest kilka wyjątków w tej kwestii. Niekiedy uznaje się bowiem, że lamy mogą przyzwyczaić się na przykład do diety owiec, ale rzeczywistość jest nieco inna.

Treściwa pasza

Podstawowym pokarmem w diecie lamy jest pasza. W głównej mierze powinna być oparta na różnych roślinach i trawach. Treściwa pasza w formie granulatu czy mieszanki zbożowej staje się szczególnie popularna zimą, kiedy naturalnie występujący pokarm jest trudno dostępny. Bowiem podobnie jak kozy lub owce, lamy lubią jeść krzewy i warzywa.

Do tych roślin, które lamy lubią najbardziej, można zaliczyć między innymi:

  • lucernę,
  • dzikie mlecze,
  • koniczynę,
  • jeżyny.

Warto jednak być ostrożnym co do ilości krzewów na terenie hodowli, ponieważ ogranicza to liczbę lam. Zazwyczaj optymalnym zagęszczeniem jest 3 – 5 osobników na akr.

Trawa i ziarna zboża

Zwłaszcza ważnym źródłem energii lam jest skrobia, a ta jest wyjątkowo łatwo przyswajalna w zbożu. Choć jest ona bardzo istotna, nie wolno przesadzać z jej ilością, ponieważ może to prowadzić do występowania różnych problemów zdrowotnych takich, jak przeładowanie żwacza. Za to nadmiar kalorii powoduje nadwagę.

Podczas podawania zbóż powinno się być ostrożnym, bo mogą bardzo łatwo fermentować. Ziarna zawierają kwas mlekowy, który powoduje u lam problemy związane z układem trawiennym.

Dodatkowo ziarna zbóż mogą zawierać różną ilość skrobi, więc lepiej zachować rozsądek.

Wśród podstawowych pokarmów lam bez dwóch zdań możemy wyróżnić także trawę. W sezonie wiosenno-letnim zaleca się pozwolić zwierzętom korzystać z pastwisk i naturalnie występującego pożywienia. Trawa jest bardzo bogata we włókno, które jest potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Ponadto jest ona dość niskokaloryczna, a pomimo tego zaspokaja apetyt. Jedząc ją, przybranie na wadze jest całkiem trudne.

Suplementy diety dla lamy

Mimo że bardzo dużą część składników odżywczych jest dostarczana lamom prosto z pokarmu, warto wspierać je za pomocą suplementów diety. Oczywiście same w sobie nie zastąpią prawidłowo zbilansowanej diety, ale mogą ją doskonale wzbogacić. Podając im suplementy dobrze jest zwrócić uwagę na minerały takie, jak wapń, fosfor, cynk oraz miedź.

Natomiast z witamin zwłaszcza istotna jest witamina D. Zaleca się podawać ją na przykład w sezonie zimowym, kiedy dostęp do Słońca jest mocno ograniczony. Tak samo w przypadku osobników, które spędzają znaczącą część dnia w pomieszczeniach.

Czego unikać podczas karmienia lam?

Poza tym, co zaleca się podawać lamom, trzeba wiedzieć też, czego lepiej unikać. Niektóre z powszechnie występujących roślin okazują się być dla nich toksyczne. W związku, z czym podanie ich lub zasianie w miejscu hodowli może wiązać się z występowaniem chorób, albo i gorzej. W takim gronie znajduje się, chociażby:

  • rododendron,
  • cis,
  • azalia,
  • naparstnica.

Dlatego dobrze jest upewnić się, czy żadne z nich nie znajduje się na pastwisku.

 

Karmienie lam wymaga wzięcia pod uwagę różnych aspektów. Od ilości po zawartość potrzebnych do funkcjonowania składników odżywczych. Jednak dbanie o to przekłada się na kondycję i zdrowie zwierząt. Dlatego warto się o to zatroszczyć.

Dodaj komentarz