Aktualności

Ściółka dla konia – jak ją wybrać?

Ściółka dla konia – Novum

W dzisiejszej dobie obfitości na rynku możemy znaleźć ogrom środków dla naszego wierzchowca. Czasy, w których jedyną możliwością do stworzenia mu dobrego środowiska była słoma, dawno minęły. Dzięki temu, z łatwością możemy dopasować rodzaj ściółki dla koni pod wymagania naszej stajni. Chociaż dokładne wpisanie się w potrzeby staje się coraz prostsze, to jednak szerokie oferty mogą nieco namieszać nam w głowie. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze ściółki dla konia?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ściółek dla koni?

Bez dwóch zdań najpopularniejszym rodzajem ściółki jest słoma. Za sprawą jej dużej dostępności i stosunkowo niewielkiej ceny nadal można znaleźć ją niemal w każdej stajni. Poza tym zachęca ona do siebie ze względu na swoją ponadczasową estetykę. Natomiast plusy słomy dla koni skupiają się głównie na kwestiach praktycznych. Decydując się na nią, możemy zagwarantować swojemu koniowi nie tylko ciepło, ale i komfort. Jest tak, dzięki temu, że słoma słynie z wyjątkowo dobrej izolacji. W dodatku nawet po tym, jak jej czas przydatności uległ końcu, można ją kompostować, a w rezultacie dać wartościowy nawóz.

Z drugiej strony aktualny rynek oferuje wiele innych – równie praktycznych rozwiązań. Do tych, które od jakiegoś czasu sukcesywnie się przebijają, należy na przykład ściółka dla koni Pellet. Jest ona charakterystyczna dlatego, że jest bardzo uniwersalna. Ponadto wyróżnia ją wysoka jakość, na którą składa się wykonanie ze sprasowanych trocin drzew iglastych. Za sprawą bardzo małej wilgotności, która waha się w granicach 6 – 8%, jest chłonna oraz wydajna. Do pozostałych zalet Pelletu należy także:

  • dobre wiązanie amoniaku, które pozwala na niwelowanie nieprzyjemnego zapachu,
  • bycie dobrym wyborem dla koni z alergiami – jest sterylny i nie zawiera kurzu, pleśni lub grzybów,
  • bycie łatwym do przechowywania i utrzymywania czystości.

Pomimo licznych plusów Pellet ma także drugą stronę medalu. W porównaniu z innymi – powszechnie dostępnymi ściółkami dla koni jest to dość drogi rodzaj. Wpływa na to nie tylko jego relatywnie wysoka cena, ale też konieczność przygotowywania samej stajni. Wykładając ją, należy dodatkowo spryskiwać ściółkę wodą. Dopiero kiedy zdąży ona spulchnąć i zmięknąć, może być przyjemna dla koni.

Dlaczego warto postawić na trociny?

Choć słoma cały czas jest liderem, jeśli chodzi o popularność ściółek, zaraz za nią znaleźć możemy trociny dla koni. Natomiast czemu można zawdzięczać ich sławę?

Komfort i zdrowie konia

Przede wszystkim, trociny stanowią doskonałą receptę na dbanie o konia. Są one dobrym wyborem nawet dla tych wierzchowców, którym towarzyszą alergie, z racji na brak pylenia. Jest to także dobry pomysł, jeśli na naszym pastwisku znajdują się konie otyłe lub niektóre mają skłonności do kolek. Zawdzięczać to możemy temu, że ściółka ta jest niejadalna.

Szczególnie skuteczne są tutaj Trocie odpylone-ściółka. Producent Goldspan zadbał o to, aby były one zupełnie wolne od chemicznych dodatków, a także bezpyłowe. Co więcej, do zalet trocin odpylonych dla koni należy również fakt, że są wykonane z drzew iglastych. W ten sposób mogą one inhalować górne drogi oddechowe wierzchowca. Poza tym, że jest to inwestycja w zdrowie konia, ich przyjemna tekstura tworzy dla niego wygodne środowisko każdego dnia. Z użyciem trocin odpylonych tworzymy miękkie podłoże, które jest w pełni przyjazne dla stawów konia.

Łatwe w utrzymaniu czystości

Z trocinami łatwiej jest zadbać o czystość swojej stajni. Na łatwe zachowywanie porządku wpływają ich cechy takie, jak:

  • chłonienie niepożądanej wilgoci i nieprzyjemnego zapachu,
  • wyjątkowo niewielka zawartość kurzu,
  • łatwość w przechowywaniu.

Stawiając na nie, możemy równocześnie zadbać o dobre samopoczucie naszego wierzchowca oraz utrzymać porządek bez większego zaangażowania.

Komfort i dobre samopoczucie konia jest dla nas na wagę złota. Dlatego też warto decydować się na pewne i jakościowe rozwiązania.

Dodaj komentarz